Το σχολικό έτος 2023-24 τέσσερα Γυμνάσια του νομού μας αποφάσισαν να ενώσουν τις δυνάμεις τους με στόχο να φέρουν τους μαθητές και τις μαθήτριές τους σε επαφή με την ιστορία του τόπου που ζουν. Έτσι, το 2ο Γυμνάσιο Αγίου Νικολάου και τα Γυμνάσια Κουτσουρά, Κριτσάς και Τζερμιάδων υλοποιούν το πρόγραμμα «Μαθαίνω την Ιστορία του τόπου μου» και δημιούργησαν δίκτυο με την ίδια θεματική, προκειμένου το κάθε σχολείο να έρθει σε επαφή με τα υπόλοιπα, να τα ενημερώσει για βασικά ιστορικά και θρησκευτικά μνημεία και μια προσωπικότητα του τόπου αναπτύσσοντας παράλληλα την εξωστρέφειά τους και καλλιεργώντας στους μαθητές-ιες κοινωνικές δεξιότητες. Στο πλαίσιο αυτό την Παρασκευή 09 Φεβρουαρίου 23 μαθητές-ιες από το Γυμνάσιο Κουτσουρά, 30 μαθητές-ιες από το Γυμνάσιο Τζερμιάδων, 8 μαθητές από το 2ο Γυμνάσιο Αγίου Νικολάου και 10 καθηγητές-ιες από τα παραπάνω σχολεία φιλοξενήθηκαν στην Κριτσά και τον Άγιο Νικόλαο. Έγιναν επισκέψεις στον γυναικείο συνεταιρισμό Κριτσάς, στον εργαστήριο υφαντικής ”Ξόμπλι”, στο σπίτι της Κριτσωτοπούλας και στο μουσείο βοτάνων “Ροδάνθη”. Η φιλοξενία στην Κριτσά έληξε στην αυλή του Γυμνασίου με κέρασμα από πλούσιο μπουφέ που ετοιμάστηκε από τις οικογένειες των μαθητών-ιών και τους εκπαιδευτικούς και με τραγούδι και χορό που επισφράγισε τους δεσμούς του δικτύου. Η περιήγηση συνεχίστηκε στον Άγιο Νικόλαο, όπου μαθητές-ιες και εκπαιδευτικοί περπάτησαν στην πόλη και ξεναγήθηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Αγίου Νικολάου.